האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר

מודל נירים

שתי גישות טיפוליות מהוות את הבסיס התיאורטי (הרציונל) שממנו נגזר מודל נירים על האינטנסיביות שבו ועל הכלים החינוכיים והטיפוליים הייחודיים המרכיבים אותו: גישת "הכוחות" בטיפול, וגישת "הסמכות השלמה".

גישת הכוחות

הרעיון הנמצא במרכז גישה זו הוא שיש להחליף את ההתמקדות בבעיות, חולשות ופתולוגיות בהתמקדות בחוזקות וביכולות של המטופל. כלומר לראות את האדם דרך הפריזמה של מה הוא מסוגל לעשות ולא במה הוא נכשל.
הנחת היסוד היא שבכל אדם, ויהיה מצבו קשה ככל שיהיה, מצויים מקורות עוצמה רבים שאיתם יש לעבוד. חלק מהטיפול מתמקד בחשיפת הכוחות הללו ובהבאתם למודעותו של המטופל. על פי גישת הכוחות, כאשר המטופל מפתח תחושת ערך ומסוגלות עצמית חזקה, כי אז ההתערבות החינוכית והטיפולית בחלקים החלשים יותר שלו תהיה הרבה יותר יעילה.

גישת הסמכות השלמה
הנחת המוצא לתפיסה חינוכית-טיפולית זו היא שבכדי להתפתח כבוגרים נורמטיביים, מגשימים את עצמם ותורמים לסביבה, נדרשים נערות ונערים להגיע לבשלות בכל אחד מארבעה אשכולות באישיותם:
• אשכול הרגש - קשר, שייכות, מודעות.
• אשכול הדעת (הקוגניטיבי) - ידע, יכולת ניתוח ותכנון, השכלה, תחום המוסר.
• אשכול הגבולות - קבלת סמכות, משמעת חיצונית, משמעת פנימית.
• אשכול המסוגלות - תחושת ערך עצמי, אמון ביכולת להצליח, מוטיבציה לעשייה.
תפיסה זו מבוססת על "מודל הסמכות השלמה" שפותחה ע"י אריה טבעון ומהווה מסגרת מארגנת למודל נירים. לתפיסתנו, בהתאם לגישת הכוחות, פריצת דרך משמעותית באשכול המסוגלות של החניכים, תאפשר אפקטיביות גדולה בהרבה בהתערבות החינוכית והטיפולית באשכולות הסמכות הנוספים.

מסלול נירים על הרציונל שבו, על המשימות ועל הכלים שבו נבנה תחת גישת הכוחות הרואה בכוח המצוי בכל חניך את המרכיב מחולל השינוי. המסלול כולו מוכוון לחשיפת הכוחות האלה, להעצמתם ולהטמעת תחושת מסוגלות גבוהה מאוד.
זאת לצד טיפול ופיתוח רגשי, עבודה על דפוסי התנהגות וחשיבה ועבודה על הגדלת מודעות. מתוך גישת הכוחות נגזרים מאפייני מסלול נירים התובעני ובתוכם רף  מטרות גבוה מאוד, אמונה מוחלטת ביכולתם של הנערים להשיג מטרות אלו, רמת דרישות וציפיות גבוהה, שיח ואקלים ארגוני מגביהה, משמעת נוקשה, סדר יום אינטנסיבי וסט מחייב של ערכים ונורמות. כל אלו פועלים בתוך זירות עבודה המאפשרות גילוי והעצמת כוחות ובתוכם זירת השטח, בית הספר והמרחב הפנימייתי.

צור קשר

שדה חובה