חזון ורציונאל
האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר

חזון ורציונאל

"בעוד כחודש אני מסיים שנה ראשונה באוניברסיטה ובאמת אני חייב המון לנירים שאחראים לאדם שאני היום!"(א', בוגר נירים)

 

 

חזון מחלקת הבוגרים

להיות שם, עבור כל בוגרינו, מרגע סיום הלימודים, לאורך כל שרותם הצבאי ובתחילת דרכם בחיים האזרחיים, עם כל הלב, הנשמה, הידע המקצועי הקשרים והסיוע להם יזדקקו. להיות שותפים ברגעי שמחה, לחבק ולסייע ברגעי משבר, לייעץ ולהכווין בצמתים חשובים של בחירה. להיות נוכחים בזמינות גבוהה ותגובה מהירה. להעניק לבוגרינו, בשכונות ובכפר, את התחושה והידיעה שהם לעולם לא לבד ותמיד יהיו הם חלק ממשפחת נירים.

רציונאל
מטרת העל של נירים הינה השתלבותם של בוגרי נירים במרכז החברה הישראלית כאזרחים תורמים ונתרמים. להבנתנו, כל יעדי מסלול נירים מהווים אבני דרך הכרחיות לצורך השגת מטרה זו. ואולם, ברור וידוע לנו שהמסע חזרה אל לב החברה אינו מסתיים עם קבלת תעודת הבגרות והגיוס לצה"ל, אלא רק מתחיל. התמדה בשירות צבאי משמעותי, פניות ללימודי מקצוע או לימודים אקדמאים, הקמת משפחה נורמטיבית והורות מיטיבה - הם מדדי ההצלחה המוחלטים של הפרויקט בטווח הארוך.
נערות ונערים בסיכון גבוה אשר סיימו את מסלול נירים, חוללו בעצמם שינוי עצום ועלו על נתיב חדש. הם עוברים לשלב הבא במסע חייהם: עמידה בדרישות השירות הצבאי וניהול חיים בוגרים עצמאים.

מעבר זה מהווה אתגר גדול גם בפני נוער נורמטיבי הבא מסביבה מיטיבה ותומכת, לא כל שכן בפני נוער בסיכון גבוה. חשוב לזכור כי ברוב המקרים, גורמי הסיכון הסביבתיים (מצוקה כלכלית, חוסר תפקוד משפחתי ועוד) והאישיים (טראומות מהעבר, הפרעות קשב וריכוז קשות, לקויות למידה מורכבות ועוד) עודם קיימים בחייהם ועלולים להביא אותם להתדרדרות עד כדי חזרה לדפוסי התנהגות קודמים ומזיקים. ללא תכנית המשך, יוותרו רבים מבוגרינו נטולי מענה לצרכיהם הבסיסים ביותר: מקום לינה, תעסוקה, כלכלה, תמיכה רגשית והתייחסות מיוחדת למצבם. כדי להעניק מענה זה הקימה העמותה את מחלקת בוגרי נירים.
צוות המחלקה מקיים קשר רצוף עם בוגרי ה'כפר' ו'שכונות' בהכנה לגיוס, לאורך שרותם הצבאי ולאחריו. ליווי הבוגרים מחייב תפיסה משולבת. מחד, הליווי הוא פרטני ומותאם לכל בוגר על פי הדרך בה הוא הולך ומידת הזדקקותו ו/או רצונו בתמיכה ומאידך, משאיר מרחב להתמודדות עצמית ואפשרות להשתלבות עצמאית בחברה והתרחקות מוחלטת מהסטיגמה של "נוער בסיכון".

אנו פועלים על פי תכנית מובנית, בצוות רב מערכתי, במקצועיות ומתוך מחויבות מוחלטת, אך מעל לכל יודעים שאוזן קשבת, חום אנושי, נוכחות פיזית רציפה וקבועה בחייהם, וטיפול מהיר ואפקטיבי בבעיות ובמצבי מצוקה ומשבר - הם הכלי החשוב ביותר של בוגרינו אל החיים הנורמטיביים.
בוגרינו מהווים מודל נפלא לחיקוי בעבור החניכים הצעירים ואנו גאים בהם ורואים בהם חלק ממשפחת נירים החמה.

צור קשר

שדה חובה