פעילות השכונות
האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר

מטרות התכנית

"בזכותכם למדתי שמסגרת לא חייבת להיות משהו רע" (חניך מית"ר נירים בחדרה)

 

"נירים בשכונות - הרפתקה המובילה לשינוי"

חניכי נירים בשכונות הם חלק מתכנית אינטנסיבית המספקת להם אתגרים תובעניים לצד אהבה ותמיכה בכל שעה ובכל ימות השנה תוך שהם ממשיכים לשהות בסביבה המוכרת להם ולהתגורר בבתיהם.

המפתח להצלחת התכנית הוא נוכחות ערה בבתי נירים ובסיורים בשכונה, בבית הספר, בשטח, בצמתים מרכזיים וקריטיים בחיי החניך (משברים, אבל, בתי משפט, משטרה, בגרויות, גיוס ועוד). בהתאם, התכנית בנויה מכמה מרכיבים עיקריים:

השכונה

המדריכים עורכים סיורים בשכונה, מתוודעים לנוער, רוכשים את אמונו בהדרגה ויוצרים סקרנות ראשונית אצל החניכים הפוטנציאליים. גם לאחר שנבנית קבוצה, ממשיכים המדריכים להיות נוכחים בשכונה ומעורבים במתרחש בה בעקביות. שם - ברחוב, "על הברזלים" ובכל אותם מקומות מפגש של הנערים והנערות - מתקיימים מפגשים בלתי פורמאליים אישיים וקבוצתיים.

בית הספר

המערכת החינוכית הפורמאלית היא זירת הכישלונות המרכזית עבור מרבית חניכינו. הם אינם מרגישים שייכים אליה ותופסים את עצמם כחלשים בתוכה. אחד היעדים המרכזיים שלנו הוא להחזירם לספסל הלימודים ולסייע להם לממש את הפוטנציאל הלימודי שלהם, לשפר את הישגיהם הלימודיים, לסיים 12 שנות לימוד ובשאיפה גם להשלים תעודת בגרות מלאה. לשם כך, אנו מגיעים לבתיהם במידת הצורך ומוודאים שהם הולכים לבית הספר, מלווים אותם בכיתה וברחבי בית הספר ומשמשים כמתווכים בינם לבין סגל בית הספר וזאת מתוך כוונה להעניק להם תחושת ביטחון והפנמה שיש מישהו לצדם. גם אחר הצהרים אנו ממשיכים בתמיכה הלימודית האינטנסיבית - מעודדים את החניכים ומסייעים להם בהכנת שיעורי הבית.

בית נירים

בית נירים הוא מרכז פעילות חינוכית, חברתית וטיפולית המהווה בית חם ובטוח בתוך השכונה הקשה. הבית פתוח 5 ימים בשבוע מהצהרים ועד השעות הקטנות של הלילה, ופועל בכל חודשי השנה (גם בחופש הגדול). אחת לשבוע פותח הבית את שעריו לכל הנערים והנערות בשכונה (ולא רק חניכי נירים) ללא התחייבות, תנאים מוקדמים או תשלום. בית נירים הוא המרכז והלב של פעילות נירים בשכונה, ובו מתקיימים מפגשים פרטניים וקבוצתיים, פורמאליים ובלתי פורמאליים, בעלי אופי ותוכן מגוונים.

הקשר עם המשפחות

שיתוף הפעולה של המשפחה עם התהליך שהנער עובר הוא קריטי להשלמת מעגל הטיפול. הבית והמשפחה הם מסגרת מרכזית עבור הנערים והנערות, גם כאשר אינה מיטיבה עימם. המדריכים עורכים ביקורי בית, מקיימים ימי הורים וסדנאות להורים, ובמקרים רבים תומכים במשפחה כולה. אחד ממדדי ההצלחה שלנו הוא כאשר אחים מאותה המשפחה מצטרפים בזה אחר זה לתכנית נירים בשכונות.

פעילות שטח אתגרית - מנוף לשינוי

הכלי העיקרי והייחודי המהווה מנוף לשינוי הינו פעילות השטח האתגרית, אשר עליה מבוססת התפיסה הטיפולית של עמותת נירים כולה. פעם בשבוע יוצאת כל קבוצה לפעילות שטח באזור, ובכל שנה מתקיימים 3-4 מסעות הישרדות בני מספר ימים ועוד 3-4 גיחות קצרות יותר לשטח.
השטח הינו המקום האידיאלי ליצירת תהליך של שינוי. האדם אל מול הטבע והשטח מייצר סביבה שוויונית, נקודת מוצא זהה עבור כל בני האדם. שם ניתן להתמודד עם אתגרים קונקרטיים, לחוות חוויות הצלחה משמעותיות ולפתח תחושת מסוגלות, בטחון עצמי, כושר מנהיגות ועצמאות. אחרי שהצליחו להעפיל אל ראשו של הר תלול, שלא האמינו שהם יכולים לטפס עליו - הם מתחילים להאמין ביכולתם להתגבר גם על ההרים והמכשולים שהחיים מציבים להם.

צור קשר

שדה חובה