מסלול נירים
האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר

מסלול נירים

מסלול ההכשרה בנירים הינו תהליך חינוכי-טיפולי מקיף ומעמיק, הבנוי מחמישה שלבים הנפרשים על פני שלוש שנים. מעבר משלב לשלב ייעשה לאחר שכל חניך וחניכה עמדו במשימות השלב השונות, ולאחר טקס  מעבר שלב מעצים, בהשתתפות קהילת הכפר ומשפחות החניכים.

 

 

שלוש גישות טיפוליות מהוות את הבסיס התיאורטי (הרציונל) שממנו נגזר מסלול נירים על האינטנסיביות שבו ועל הכלים החינוכיים והטיפוליים הייחודיים המרכיבים  אותו: גישת "הכוחות" בטיפול, גישת "הסמכות השלמה" והגישה ההתנהגותית קוגניטיבית (CBT).


גישת הכוחות
הרעיון הנמצא במרכז גישה זו הוא שיש להחליף את ההתמקדות בבעיות, חולשות ופתולוגיות בהתמקדות בחוזקות וביכולות. כלומר לראות את האדם דרך הפריזמה של מה הוא מסוגל לעשות ולא במה הוא נכשל.
הנחת היסוד היא שבכל אדם, ויהיה מצבו קשה ככל שיהיה, מצויים מקורות עוצמה רבים שאיתם יש לעבוד. חלק מהטיפול מתמקד בחשיפת הכוחות הללו ובהבאתם למודעות. על פי גישת הכוחות, כאשר המטופל מפתח תחושת ערך ומסוגלות עצמית חזקה, כי אז ההתערבות החינוכית והטיפולית בחלקים החלשים יותר שלו תהיה הרבה יותר יעילה.

גישת הסמכות השלמה
הנחת המוצא לתפיסה חינוכית-טיפולית זו היא שבכדי להתפתח כבוגרים נורמטיביים, מגשימים את עצמם ותורמים לסביבה, נדרשים נערות ונערים להגיע לבשלות בכל אחד מארבעה אשכולות באישיותם:

  • אשכול הרגש - קשר, שייכות, מודעות.
  • אשכול הדעת (הקוגניטיבי) - ידע, יכולת ניתוח ותכנון, השכלה, ערכים, מוסר.
  • אשכול הגבולות - קבלת סמכות, משמעת חיצונית, משמעת פנימית.
  • אשכול המסוגלות - יכולות ביצוע, תחושת מסוגלות ותחושת ערך.

תפיסה זו מבוססת על "מודל הסמכות השלמה" שפותחה ע"י אריה טבעון ומהווה מסגרת מארגנת למודל נירים. לתפיסתנו, בהתאם לגישת הכוחות, פריצת דרך משמעותית באשכול המסוגלות של החניכים, תאפשר אפקטיביות גדולה בהתערבות החינוכית והטיפולית באשכולות הסמכות הנוספים.

מסלול נירים על הרציונל שבו, על המשימות ועל הכלים שבו נבנה תחת גישת הכוחות הרואה בכוח המצוי בכל חניך את המרכיב מחולל השינוי. המסלול כולו מוכוון לחשיפת הכוחות האלה, להעצמתם ולהטמעת תחושת מסוגלות גבוהה מאוד. זאת לצד טיפול ופיתוח רגשי, עבודה על דפוסי התנהגות וחשיבה ועבודה על הגדלת מודעות. מתוך גישת הכוחות נגזרים מאפייני מסלול נירים התובעני ובתוכם רף  מטרות גבוה מאוד, אמונה מוחלטת ביכולתם של הנערים להשיג מטרות אלו, רמת דרישות וציפיות גבוהה, שיח ואקלים ארגוני מגביהה, משמעת נוקשה, סדר יום אינטנסיבי וסט מחייב של ערכים ונורמות. כל אלו פועלים בתוך זירות עבודה  המאפשרות גילוי והעצמת כוחות ובתוכם זירת השטח, בית הספר והמרחב הפנימייתי.

 

מטרת המסלול 

מטרת העל היא להביא את הנערים והנערות להשתלבות נורמטיבית כאזרחים תורמים בחברה.
מתוך כך אנו מציבים בפני הנערים סט רחב מאוד של מטרות גבוהות הנגזרות מעולם הערכים הנורמטיבי, ובתוכן הגעה לתעודת בגרות עיונית מלאה ושירות ערכי ומשמעותי בצה"ל.

שלבי המסלול

לכל שלב במסלול יש את הרציונל הפנימי שלו, את עולמות התוכן החינוכיים שלו, את המשימות הלימודיות, הטיפוליות ומשימות השטח שלו.
המסלול מנוהל ע"י צוות ההדרכה ועל פני הזירות השונות בכפר (ביה"ס, פנימייה, טיפול ושטח), כאשר כל אחת מזירות אלו מסונכרנת עם עולמות התוכן של כל שלב ועם הזירות האחרות.

שלב א' – הזנקה
בשלב ראשוני זה, ההתמקדות היא בקליטת הנערים, הפחתת החרדה שלהם, תהליכי סוציאליזציה ראשוניים לכפר, לסדר היום, לדרישות, למשמעת, לערכים שהוא מייצג וכו'.
הנערים מתנסים בחיים בכפר, על הקושי והאתגר שבהם ועל האפשרויות הגלומות בהם. הם מתנסים בזירות העבודה השונות – שטח, טיפול, ביה"ס, פנימייה ומתחילים לצד ההתמודדויות שמספקת כל זירה כזאת, לחוות גם חוויות הצלחה.
מודגשת מאוד בשלב זה הבחירה האישית שעשה כל נער ונערה בנירים, ומוטמעת כבר בשלב ראשוני זה הגאווה להשתייך לכפר.

שלב ב' – הצוות
בשלב זה, לצד המשך ההתמקדות וההתקדמות בתהליך הפרטני של כל נער, מושם דגש חזק על בניית הצוות (הקבוצה). לצוות כבר יש שם, מתפתחת "גאוות צוות" והצוות הופך למנוף חזק בהמשך התהליך הפרטני של כל נער ונערה.
בשלב זה מתגבשת האחריות הקבוצתית, מתגבשות הנורמות ומתנסים בכלים המיוחדים הקיימים בכפר, הבונים ושומרים על נורמות אלו.

שלב ג' – תרומה ותמורה
בבסיס השלב הזה מתבצע מעבר מחשבתי של הנערים מהמקום של "מה אני מקבל" למקום של "מה אני נותן". ישנה עבודה על פרויקטים אישיים וקבוצתיים גם בקהילה החיצונית לכפר, עם דגש, לא רק על תרומה ל"נזקקים", אלא גם על תרומה לקהילה כולה כערך הנגזר מתחושת השתייכות, מהתנהגות נורמטיבית וממחויבות חברתית. המטרה היא יצירת אקלים של נתינה וחיזוק הפרט דרך הקניית התחושה כי הוא תורם ומסייע לאחרים.

שלב ד' – חונכות ומנהיגות
לשלב זה נכנסים הנערים בהגיעם לשנה האחרונה של המסלול (השנה השלישית).
הוא מסמן את כניסתם למעמד של "הצוות הבוגר" בכפר. במהלך שלב זה חניכי הצוות הבוגר חונכים את חניכי הצוות הצעיר שהגיע לכפר ונמצא בשלב ההזנקה שלו.
בשלב זה מושם דגש על מנהיגות ומימוש עצמי.
השלב מתחיל בסדרה בת שבוע של פיקוד ומנהיגות המתבצעת בבסיס חיל הים בחיפה.
בשלב זה הנערים בצוות הבוגר מהווים חלק חשוב מאוד בשמירת מוגנות הכפר ובזירוז תהליכי החיברות של הנערים בתחילת המסלול.
בשלב זה יש עליית מדרגה בכל הקשור בהכנה לצה"ל: סדנאות הכנה, כושר קרבי, ערכים וכו'.

שלב ה' – עצמאות וחזרה לקהילה
בשלב זה מתבצע תהליך מעמיק שמטרתו הקלת ההתמודדות של הקבוצה הבוגרת עם הפרידה מנירים. היות ובאופן כללי נוער בסיכון חווה בעיות רגשיות וחברתיות קשות בהגיעו למצבים של פרידה, נעשית עבודה אינטנסיבית עם החניכים, על-ידי המדריכים שלהם והצוות הטיפולי, על-מנת שהיציאה מחיי הכפר ומהמסגרת התומכת שלו, תיעשה באופן חלק ויעיל. החניכים לוקחים אחריות משמעותית וברורה על ניהול חייהם בכפר, כפועל יוצא לאחריות המלאה שיידרשו לקחת על המשך חייהם מחוץ לכפר.

צור קשר

שדה חובה