מסלול נירים בשכונות
האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר

מסלול

"אני חולם להיות עובד סוציאלי כדי לעזור לאחרים כמו שעזרו לי" (א' חניך נירים בשכונות נתיבות)

מסלול נירים בשכונות בנוי משבעה שלבים, אשר בכל אחד ישנה התמקדות בשני תהליכים המתרחשים במקביל ומפרים זה את זה: תהליך קבוצתי ותהליך פרטני. שלבים אלה הם מעין מסגרת כללית, אך יישומם בפועל מותאם ספציפית לכל קבוצה.

שלב 1 – איתור ויצירת הקשר

לקראת בניית קבוצה חדשה של נירים בשכונות, מתחיל המדריך להסתובב במקומות ההתכנסות של בני הנוער בשכונה, לומד את הדינמיקה הייחודית, מזהה חניכים וחניכות פוטנציאליים ויוצר איתם קשר ראשוני. החניכים נחשפים לראשונה לסמל נירים, לנירים בשכונות ולסיפור של ניר קריצ'מן. בהדרגה נוצרת מוטיבציה ראשונית להגיע לפעילות, כששיא השלב הוא בפעילות הראשונה של הקבוצה.

שלב 2 – היכרות וגיבוש הקבוצה
ההתמקדות בשלב זה היא בהיכרות וגיבוש הקבוצה ויצירת אמון בסיסי, תוך היכרות עם כללי ההתנהגות הבסיסיים ועם הכלים בנירים. החניכים מתחילים להגיע לבית נירים, חווים פעילות שטח אתגרית ראשונה ואת חוויית ההצלחה שבצידה, מתנסים במעגלי הקשבה ראשונים, עוברים שיחות אישיות, ואף לוקחים על עצמם משימה אישית ראשונה. שיא השלב הוא בטקס ההשבעה לנירים, לקראתו כותב כל נער מכתב אישי בנושא "למה אני רוצה להיות בנירים?"
שלב 3 – פיתוח הקבוצה
במהלך שלב זה הקבוצה מוסיפה להתגבש ומקבלת על עצמה אחריות קבוצתית: נקבעים חוקי קבוצה, מתייחסים לתפקוד הקבוצה ולתפקוד הפרטים בתוכה, מנהלים קונפליקטים בקבוצה ומתמודדים עם קשיים ומשברים. במהלך שלב זה בית נירים מציע מגוון עשיר של תכנים: סרטים, אקטואליה, משחקי חשיבה, בישול ועוד. מתקיימים גם מעגלי הקשבה ארוכים ועמוקים יותר ופעילויות שטח מאתגרות יותר. מבחינה אישית, החניכים מתחילים להבין את הצורך בשינוי ולקבל אחריות ראשונית על התנהגותם. שיא השלב הוא במסע ההישרדות הראשון, במהלכו כל נערה ונער מבצעים משימה אישית כלשהי. בסמוך למסע מתקיים גם יום הורים ראשון.
שלב 4 – פיתוח אישי בעזרת הקבוצה
בשלב זה הדגש הוא על האני בתוך הקבוצה. הנערים והנערות מתחילים לשתף את הקבוצה בחוויותיהם וברגשותיהם, כשהקבוצה מהווה עבורם סביבה תומכת. במקביל, קיימת התייחסות למשפחה ולהיסטוריה האישית וכיצד הן משפיעות עלינו. הנערים והנערות מכירים ביכולותיהם וכישרונותיהם האישיים וכן במגבלות ובקשיים שלהם, ומתגברת אצלם המוטיבציה לשינוי. בשלב זה החניכים מתמקצעים בתפקוד בשטח, ורמת הקושי ממשיכה לעלות גם במסע ההישרדותהשני המתקיים בסוף שלב זה. שיא השלב הוא בקטע "סולו" המתקיים במהל המסע ובו נמצא החניך לבדו במשך זמן מסוים בשטח.

שלב 5 – תרומה לקהילה
בבסיס השלב הזה מתבצע מעבר מחשבתי של הנערים מהמקום של "מה אני מקבל" למקום של "מה אני יכול לתת, למי ולמה". הנערים מתנדבים במסגרות שונות על פי בחירתם וחונכים חניכים צעירים יותר. הם מעבדים את מושג הנתינה, הן כקבוצה, והן באופן אישי - כיצד היא מחזקת אותנו ומהם הקשיים. בהדרגה הם מתחילים להבין את הצורך בשירות משמעותי בצה"ל ובמקביל מתחילים לעבור תהליכי גיוס ראשוניים. המטרה היא יצירת אקלים של נתינה והכרת תודה, וכן חיזוק הפרט דרך הקניית התחושה כי הוא תורם ומסייע לאחרים. שיא השלב הוא במשימה קבוצתית של תרומה משמעותית לקהילה.
שלב 6 – מנהיגות, אחריות ועצמאות
מרכיב מרכזי בשלב זה הוא העברת האחריות והשליטה לנער והפנמת גבולות, מתוך הבנה שלא תמיד אנשי נירים יוכלו לשמש כגבולות חיצוניים עבורו. החניכים מגלים את תכונות המנהיגות הטבועות בהם ומפתחים אותן, עם הבנה שכל אחד הוא בראש ובראשונה מנהיג של עצמו. לקראת סיום מסלול נירים בשכונות, יש העמקה של הקשר עם מקומות עבודה, יזמות עסקית וכישורי חיים שונים. שיא השלב הוא ב"סולו" ארוך במסע הישרדות וכן הובלה במסע כעוזר מדריך.
שלב 7 – פרידה
בשלב האחרון עוברים החניכים תהליך מעמיק אישי וקבוצתי. אנו מסייעים לכל אחד ואחת בבחירה והכנה למסגרות ההמשך - שנת שירות וצה"ל; עוסקים בתכנים שונים בנושא הפרידה - מהי פרידה, סוגי פרידות, מה זה עושה לי, עיבוד של תהליכי פרידה מהעבר; אנו שולחים מבט מסכם לאחור, משוחחים על חלומות ותכניות לעתיד, ועוסקים גם באופן בו יימשך הקשר עם נירים.
ואמנם השלב האחרון במסלול הסתיים, אך אנחנו לא באמת נפרדים.  אנו ממשיכים את הקשר והתמיכה בבוגרינו גם כאשר בעת שירותם בצה"ל ולאחריו, כשהם עושים את צעדיהם הראשונים כאזרחים ומסייעים להם להשתלב בתעסוקה, לימודים גבוהים, דיור והקמת משפחה.

צור קשר

שדה חובה