פיתוח ופרויקטים
האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר

פיתוח ופרויקטים

"אני מאמינה בדרך שבה התחלנו. יש הוכחות בשטח" (איריס קרל, מנהלת בית הספר בעפולה בו פועלת כיתת נירים)

 

 

 

כיתות נירים

כיתות נירים הן מודל חדש שנבנה יחד עם האגף לחינוך ילדים ונוער בסיכון במשרד החינוך, על בסיס הכלים של עמותת נירים תוך יצירת רצף חינוכי מבוקר ועד ערב. התכנית מיועדת עבור תלמידים נושרים או במצבי סיכון לנשירה, להגברת ההתמדה, למניעת נשירה לסוגיה ולצמצום פערים לימודיים.

התכנית מסייעת בהתמודדות עם חסכים חברתיים ורגשיים על ידי חשיפת התלמידים לפעילות קבוצתית חווייתית הכוללות פעילויות שטח ומסעות הישרדות. התכנית מעניקה מיומנויות חברתיות וכלים לפיתוח תחושת מסוגלות ודימוי עצמי חיובי בכל ההיבטים.

בשנת 2014 זכתה כיתת תלם בביה"ס אלדד בנתניה בפרס הצטיינות מחוזי

מטרות התכנית:

  • חזרה של תלמידים נושרים או במצבי סיכון לנשירה למסלול חיים נורמטיבי.
  • סגירה מרבית של פערים לימודיים וחסכים חברתיים ורגשיים במטרה להגיע לזכאות לתעודה טכנולוגית משמעותית ו/או בגרות מלאה.
  • פיתוח יכולת למידה עצמאית ורפלקסיבית.
  • הכוונה לגיוס משמעותי לצה"ל או לשירות אזרחי.
  • מעורבות חברתית- מחויבות אישית מורחבת.

התכנית מוכרת על ידי משרד החינוך - האגף לחינוך ילדים ונוער בסיכון

על הכיתות

מחנך הכיתה מוכשר במיוחד לעבודה ברוח נירים והוא מלווה במדריך מטעם נירים שמסייע לתלמידים לאורך כל השנה. בנוסף, נתמכת התכנית גם ע"י רכז תכנית נירים בשכונות בעיר, ובשיתוף פעולה הדוק עם צוות בית הספר והיחידה לקידום נוער.

כמו בכל תכניות נירים, גם עבודת המורה והמדריך בכיתה זו מתבססת רבות על עבודה טיפולית באמצעות פעילות שטח אתגרית. תכנית הלימודים כוללת פעילות שבועית חברתית מובנית לאורך יום שלם, מחוץ לבית הספר, במסגרתה יוצאים התלמידים לפעילויות שטח המספקות אתגרים, חוויות ותנאים מיוחדים לחיזוק הדימוי העצמי. אנו מאמינים כי פעילות זו מציבה אתגרים שיאפשרו חווית הצלחה משמעותיות. מרבית ההתמודדות הינה בסביבה טבעית אותה הנער אינו מכיר, כאשר השטח מהווה מעין מגרש משחקים לחניכים בו הם נדרשים לתת מענה לאתגרים שהטבע והמדריכים מעמידים בפניהם. התלמידים יוצאים ליום שטח אחד בשבוע ולמספר מסעות בשנה.

מניסיוננו, הכיתה שנחשבה בתחילת דרכה כ"בעייתית" משנה בהדרגה את הדימוי שלה, ותלמידים רבים אחרים רוצים להצטרף אליה ולהצליח.
כיתות נירים מהוות כלי משלים לתכנית נירים בשכונות ועל כן, בכוונתנו להפעיל כיתות נוספות ביישובים בהם מתקיימת התכנית.

נירים בשיתוף קידום נוער

קידום נוער הינה תכנית של משרד החינוך המיועדת לבני נוער שאינם נמצאים במסגרת בית הספר. השנה נבנתה עבור מסגרת קידום נוער ועל פי בקשתה, תכנית "נירימית" הכוללת 13 מפגשים  (12 מפגשים וגיחת לילה בשטח). התכנית אושרה ותופעל במספר ערים, ביניהן נתיבות ודימונה.

קבוצות ייעודיות לבנות

נערות בקצה רצף הסיכון הן בסיכון גבוה במיוחד. תפיסות מסורתיות לגבי מעמד האישה, מעמידות אותן כאובייקט נחות, שניתן לנצל אותו ולפגוע בו, ומציבות להן שאיפות והזדמנויות מצומצמות ביותר.

תכנית נירים בשכונות מחנכת לעצמאות ומימוש עצמי של נערים ונערות כאחד. היא מערערת כך על תפיסות פטריארכליות הרווחות במשפחות, המונעות מבנותיהן להשתתף בפעילות נירים. כדי לאפשר לנערות להשתלב בתכנית בכל זאת, אנו יוצרים עבורן קבוצה ייעודית הכוללת בידוד מסוים מהבנים ומודרכת על ידי מדריכה - אישה. במקביל עובדים בקבוצות הבנים על שינוי עמדות ודפוסים בהקשר לבנות- עד ליצירת קבוצה מגובשת ותומכת של בנים ובנות ביחד בשנה השלישית  התכנית הייחודית לבנות נמשכת שנתיים. המדריכות מלוות אותן בכל שעות היממה, לאורך כל השנה ובכל תחומי חייהן. הן מעורבות בנקודות השיא והשפל (וכל מה שביניהן) של הבנות, ומשמשות מעין Case Managers הנמצאות בקשר עם כל הגורמים הרלוונטיים: משפחה, בי"ס, רווחה, שרות מבחן, שופטי נוער, צה"ל, מתנ"ס, קדום נוער, מעסיקים ועוד.

צור קשר

שדה חובה