נירים וצה"ל
האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר

נירים וצה"ל

רציונאל

שירות משמעותי בצה"ל הוא סממן של נורמטיביות בחברה הישראלית ומהווה דרישת סף במסגרות רבות של עבודה או לימודים.

אנו רואים בשירות של 3 שנים לפחות, במסגרת בעלת גבולות ברורים שבה ניתן להציב מטרות אישיות ולהתפתח, המשך ישיר של התהליך האישי המתרחש במהלך השהות של הנער/ה בנירים.
שירות צבאי משמעותי יכול לשמש מנוף לניוד חברתי (קורס קצינים, קרירה צבאית וכו') ומהווה מרכיב ערכי בתהליך החינוך להשתייכות ומעורבות בקהילה ובמדינה.

"אני עומד כרגע בפני גיוס לקרבי, לאחר שלא רצו לגייס אותי והייתי צריך להילחם על זה" (ע', בוגר נירים)

 

יעד השירות הערכי והמשמעותי בתכנית של נירים מחייב התייחסות אחרת לתהליך ההכנה לצה"ל. אנו רואים תהליך זה כמרכיב רחב שנושק ברבדים רבים בהתנהלות היומיומית של הנערים לאורך כל 3 השנים בנירים. תהליך שבמהלכו נוצר חיברות (סוציאליזציה) להוויה הצה"לית, נבנים מודלים לחיקוי, נבנית מוטיבציה, יכולת פיזית ומנטאלית, יכולת מקצועית בתחומי השדאות, הניווט עבודת הצוות ועוד, והחשוב ביותר נבנית תחושת מסוגלות עצמית חזקה המאפשרת לנערים ולנערות הצבת יעדים אישיים גבוהים בתוך המערכת הצבאית.

 

אבני הבניין של ההכנה לצה"ל בנירים

 

המורשת של נירים
סיפור הקמת הכפר, הקשר לניר קריצ'מן ז"ל ולשייטת 13 . מורשת זו מהווה חיבור רגשי חוויתי לשייטת ובעיקר לסמלים שהיא מייצגת – יחידה מובחרת על כל המשתמע מכך, אתוס צה"לי של מצוינות, גאוות יחידה, צוותיות, רוח לחימה, אומץ וכו'. זהו חיבור רגשי שמתחיל מהיום ראשון של הנער/ה בכפר ומהווה את אחד מאבני היסוד בבניית המוטיבציה הסופית לשירות משמעותי.

 

השת"פ עם יחידות צה"ל
כפר הנוער נירים עובד עם משרד הביטחון ותכנית ההכנה לצה"ל בכפר נתמכת ומלווה ע"י האגף הביטחוני חברתי של המשרד. הכפר מאומץ באופן מעשי ברמה יומיומית ע"י חיל הים (ב"ח ובה"ד) וע"י שייטת 13. בנוסף הכפר מקיים אינטראקציה עם יחידות שונות נוספות (כמו אגוז למשל). חניכי הכפר רואים בחיילים חלק מסגל ההדרכה המורחב של הכפר.                       
חשוב לציין שבמסגרת שיתוף הפעולה כל חניכי הכפר בשנה האחרונה של התכנית עוברים קורס צלילה במסגרת גדנ"ע צלילה.

 

צור קשר

שדה חובה