כפר הנער - שטח
האתר אינו נתמך בדפדפן זה
אנא שדרגו לדפדפן חדש יותר

שטח

הטיפול באמצעות השטח הינו כלי ייחודי שפותח בחו"ל (אנגליה וארה"ב) ועבר שכלול והתאמה ע"י סגל נירים. זהו אמצעי מרכזי המאפשר את פריצת הדרך הדרמטית והטמעת הכלים והערכים הנדרשים לחניכנו כדי לכתוב מחדש את סיפור חייהם.

 

הטיפול באמצעות השטח Wilderness Therapy הינו כלי ייחודי שפותח בחו"ל (אנגליה וארה"ב) ועבר שכלול והתאמה ע"י סגל נירים. זהו אחד מהכלים המשמעותיים המאפשרים את פריצת הדרך הדרמטית והטמעת הכלים והערכים הנדרשים לחניכנו כדי לכתוב מחדש את סיפור חייהם. אפקטיביות הטיפול באמצעות השטח מבוססת על תפיסה הוליסטית המיושמת בכל תחומי החיים של החניך: רגשי, לימודי, פיזי, תפקודי ומשפחתי.

 

השטח הוא זירה לא מוכרת לרובם, בה ניתן להגיע להישגים המאפשרים להם לבנות זהות חדשה. ההתמודדות עם הקושי הפיזי והמנטאלי מהווה מנוף לבניית תחושת מסוגלות חזקה ביותר ומאפשרת להם לפתח אמון בעצמם. לאחר שהם מעפילים לפסגתו של הר תלול, הם מתחילים להאמין ביכולתם לגבור על המכשולים שהחיים האמיתיים מציבים להם.

 

קיים קשר הדוק בין הצלחה בתחום השטח האתגרי לבין הצלחה בלימודים ובשאר תחומי החיים. אתגרי השטח מספקים מקום לפתח ולתרגל ערכים של שליטה פנימית, עצמאות, אחריות, שיתוף פעולה, עזרה הדדית, מנהיגות והתמדה. ערכים אלה, החסרים לרוב בעולמם של בני נוער בקצה רצף הסיכון, מהווים חלק חשוב במסעם אל לב החברה הישראלית.

 

הצוות המוביל את תחום השטח בנירים מורכב מאנשי מקצוע בעלי ניסיון רב בפעילות שטח אתגרית ובעבודה עם נוער בסיכון, המעניקים לנערים ולנערות תמיכה מרבית, ליווי, הדרכה ודוגמא אישית. אנשי הסגל משתתפים בפעילות השטח ומלווים את החניכים עליהם הם מופקדים באופן ישיר בחיי היומיום בכפר.

 

תכנית השטח האתגרית נבנית בתיאום מלא עם התכנים והתהליכים שעוברים החניכים בכל הזירות בכפר. במהלך מסלול נירים נמצאים הנערים והנערות בשטח כ-200 ימים לאורך מסלול נירים. אחת לשבוע יוצאים החניכים לפעילות שטח יומית (טיול, רכיבת אופנים, סנפלינג ופעילות ימית). בנוסף, לאורך השנה מתקיימים מסעות מפרכים וסדנאות הישרדות (ברמת קושי עולה) הנמשכים מס' ימים וכוללים לינה תחת כיפת השמים, נשיאת כל הציוד על הגב, ניווטים וקטעי "סולו". כחלק מתהליך הטיפול, מתקיימים גם תהליכים פרטניים, במסגרתם יוצא חניך בלווי מדריך למסע אישי לשטח.
חניכי נירים מגיעים לרמה גבוהה של מיומנויות שטח – הדלקת אש, טיהור מים, בניית מחסות, ליקוט, בישול בשטח, ניווט ועוד.

 

עקרונות בעבודה בשטח:
• התמקדות בפוטנציאל ובחוזקות ולא בחולשות של בני הנוער.
• עבודה חווייתית והעברת האחריות אל בני הנוער.
• שמירה על רף קושי אופטימאלי – מקסימום התמודדות ללא שבירה.
• תיווך בין החניך ובין הרגעים המלמדים בשטח: משברים רגשיים, קשיים פיזיים, תקלות   
  ורגעי שיא.
• יצירת הזדמנויות לעיבוד החוויה בקבוצה.
• יצירת מצבים והזדמנויות לחשיבה והתבוננות עצמית.

צור קשר

שדה חובה