nirim-img
nirim-img

searchresult

תוכנית הטיפול

כפר הנוער נירים הינו כפר נוער טיפולי חינוכי, אליו מגיעים נערים ונערות שמופנים ע"י גורמי קהילה טיפוליים, על פי רוב בצווי בית משפט.

כל הנערים והנערות בכפר מטופלים ע"י עובדים סוציאליים ומטפלים בכלים השלכתיים. בכפר כלים טיפוליים רבים חלקם דינאמיים וחלקם קוגניטיביים התנהגותיים, המאפשרים התמודדויות עם מצבים בהם קיימת בעייתיות בתפקוד. הכלים מאפשרים שמירה וגבולות ביחד עם הכלה, ליווי ותמיכה בבני הנוער גם בזמני משבר.

הטיפול הניתן הינו גם פרטני וגם קבוצתי. הנערים והנערות מלווים בצורה רציפה ואינטנסיבית לאורך כל השנים. חלק נרחב מהעבודה הטיפולית הינו בשגרה וחלק אחר בתהליכים ייחודיים כולל בטבע ובשטח האתגרי במהלך מסעות ההישרדות. לבד מהטיפול הפרטני, מוקדש זמן רב במהלך השבוע לעבודה טיפולית קבוצתית: שיחה פתוחה, קבוצת בנים, קבוצת בנות, פיתוח רגשי, קבוצת 12 הצעדים, סבבי שיתוף בתחילת היום ובסופו ועוד.

הנערים והנערות רוכשים מודעות, יכולת התבוננות ובחירה בדרכי פעולה. חלק נרחב מהעבודה הינו בתהליכי אורך בקבוצות דינאמיות ובקבוצות אד הוק.
עבודה רבה נעשית עם הנערים בזירות של כוח והצלחה (גישת הכוחות) על מנת להעצים אותם ולהביא להפנמה של תחושת מסוגלות גבוהה.
הנערים והנערות עוברים סדנאות ללמידה וזיהוי של מצבים שונים ודרכי התמודדות איתם.
חלק מהסדנאות נערכות גם להורים. ההורים לומדים את השפה הטיפולית בכפר ולוקחים חלק בעבודה. התהליכים הטיפוליים ארוכי הטווח עוזרים לנערים ולנערות בהתמודדויות ומביאים אותם לבחירות נכונות המובילות ליציאה ממעגלי הסיכון אל מעגלי השתלבות ועמידה ביעדים ובמטרות, תוך תחושת השתייכות ותחושת מסוגלות גבוהה.

מסעות השטח האתגריים ככלי טיפולי

הטיפול באמצעות השטח, Wilderness Therapy, הינו כלי ייחודי שפותח בחו"ל ועבר התאמה למסלול נירים. זהו הכלי המרכזי המאפשר את פריצת הדרך בעבודה עם בני ובנות נוער בסיכון להטמעת הכלים והערכים הנדרשים להם לכתוב מחדש את סיפור חייהם.

אפקטיביות הטיפול באמצעות השטח מבוססת על תפיסה הוליסטית המיושמת בכל תחומי החיים של החניכים והחניכות: רגשי, לימודי, פיזי, תפקודי ומשפחתי. השטח הוא זירה לא מוכרת לרובם, בה ניתן להגיע להישגים המאפשרים להם לבנות זהות חדשה. ההתמודדות עם הקושי הפיזי והמנטאלי מהווה מנוף לבניית תחושת מסוגלות חזקה ביותר ומאפשרת להם לפתח אמון בעצמם. לאחר שהם מעפילים לפסגתו של הר תלול, הם מתחילים להאמין ביכולתם לגבור על המכשולים שהחיים האמיתיים מציבים להם.

תכנית השטח האתגרית נבנית בתיאום מלא עם התכנים והתהליכים שעוברים החניכים בכל הזירות בכפר.

אחת לשבוע יוצאים החניכים בכפר לפעילות שטח יומית (טיול, רכיבת אופנים, סנפלינג ופעילות ימית). בנוסף, לאורך השנה מתקיימים מסעות וסדנאות הישרדות (ברמת קושי עולה) הנמשכים מס' ימים וכוללים לינה תחת כיפת השמים, נשיאת כל הציוד על הגב, ניווטים וקטעי "סולו". כחלק מתהליך הטיפול, מתקיימים גם תהליכים פרטניים, במסגרתם יוצאים חניכים.ות בלווי מדריך למסע אישי לשטח.
חניכי וחניכות נירים מגיעים לרמה גבוהה של מיומנויות שטח – הדלקת אש, טיהור מים, בניית מחסות, ליקוט, בישול בשטח, ניווט ועוד.

עקרונות בעבודה בשטח:

  • התמקדות בפוטנציאל ובחוזקות ולא בחולשות של בני הנוער.
  • עבודה חווייתית והעברת האחריות אל בני הנוער.
  • שמירה על רף קושי אופטימאלי – מקסימום התמודדות ללא שבירה.
  • תיווך בין החניך לבין הרגעים המלמדים בשטח: משברים רגשיים, קשיים פיזיים, תקלות ורגעי שיא.
  • יצירת הזדמנויות לעיבוד החוויה בקבוצה.
  • יצירת מצבים והזדמנויות לחשיבה והתבוננות עצמית.

מתקיים קשר הדוק בין הצלחה בתחום השטח האתגרי לבין הצלחה בלימודים ובשאר תחומי החיים. אתגרי השטח מספקים מקום לפתח ולתרגל ערכים של שליטה פנימית, עצמאות, אחריות, שיתוף פעולה, עזרה הדדית, מנהיגות והתמדה. ערכים אלה, החסרים לרוב בעולמם של בני נוער בסיכון גבוה, מהווים חלק חשוב במסעם אל לב החברה הישראלית.

הצוות המוביל את תחום השטח בנירים מורכב מנשות ואנשי מקצוע בעלי ניסיון רב בפעילות שטח אתגרית ובעבודה עם נוער בסיכון, המעניק לנערים ולנערות תמיכה מירבית, ליווי, הדרכה ודוגמא אישית. אנשי הסגל משתתפים בפעילות השטח ומלווים את החניכים עליהם הם מופקדים באופן ישיר בחיי היומיום בכפר.

שותפים לדרך

צרו איתנו קשר

פרטים נוספים nirim-img